środa, 1 lutego
Shadow

Zapalenie oskrzeli: przyczyny, objawy, leczenie

Problemy z oskrzelami mogą przybierać różne formy. Co powinniśmy wiedzieć na temat tak uciążliwej choroby, jaką jest zapalenie oskrzeli?

Jakie objawy świadczą o rozwoju tej choroby?
Zapalenie oskrzeli może mieć formę choroby przewlekłej, w przypadku której symptomem charakterystycznym są ataki kaszlu połączone z odkrztuszaniem śluzu, świszczący oddech oraz ataki duszności. Nieco inne objawy towarzyszą ostremu zapaleniu oskrzeli. W tym przypadku jednym z największych problemów staje się utrudnione oddychanie oraz napady kaszlu. Problemom tym towarzyszą bóle w górnej części klatki piersiowej, bóle gardła oraz te objawy, które są typowym problemem w przypadku grypy.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tej choroby?
Ostre zapalenie oskrzeli bardzo często rozwija się jako skutek powikłań po przeziębieniu lub grypie. Na tę formę choroby narażony jest każdy, kto zignorował przeziębienie lub w niewłaściwy sposób leczył grypę. Przewlekła postać tej choroby jest z kolei dość częstym problemem wśród osób starszych, palących papierosy lub też narażonych na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Kurz, opary chemikaliów, zanieczyszczone środowisko – oto czynniki, które mają ogromny wpływ na nasz organizm, a w szczególności – na stan naszych oskrzeli.

Co warto wiedzieć na temat przebiegu tej choroby?
W przypadku zapalenia oskrzeli okresem szczególnym stają się miesiące zimowe. Im niższe temperatury, tym więcej przypadków zachorowań na tę formę zapalenia oskrzeli. Głównym sprawcą problemów są w tym przypadku wirusy, które atakują drogi oddechowe, a z czasem przenoszą się do oskrzeli oraz płuc. Taka infekcja bakteryjna sprawia, że w oskrzelach rozwija się stan zapalny. Wiąże się z tym pojawienie tak uciążliwego problemu, jakim jest gęsta wydzielina blokująca drogi oddechowe. Wszystko to sprawia, że pacjent ma poważne problemy z oddychaniem oraz z ogólnym stanem zdrowia. Warto też podkreślić, że objawy zapalenia płuc nie mogą być ignorowane. Dlaczego? Bo jeśli w porę nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, zwiększa się ryzyko rozwoju kolejnej groźnej choroby – rozedmy płuc.

Współczesna medycyna w walce z zapaleniem oskrzeli
Nawilżanie powietrza w domu, picie większej ilości płynów – oto podstawowe metody łagodzenia dolegliwości związanych z zapaleniem oskrzeli. By całkowicie uwolnić się od tego problemu oraz uniknąć dalszych komplikacji zdrowotnych, niezbędne staje się jednak skonsultowanie z lekarzem i wybranie profesjonalnej terapii. Leczenie antybiotykami to podstawa w walce o odzyskanie zdrowia i swobody oddechu. Jak wygląda taka kuracja? Powinna być ona dostosowana do ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a o wyborze leków decydują wyniki badań pozwalające określić rodzaj bakterii i wirusów odpowiedzialnych za rozwój infekcji.

Zapalenie oskrzeli jest poważnych zagrożeniem dla naszych dróg oddechowych, a brak odpowiedniego leczenia może mieć poważne konsekwencje. Pamiętajmy o tym i nie ignorujmy pierwszych symptomów tej podstępnej choroby, która najwięcej problemów sprawia nam w trakcie chłodnych miesięcy zimowych.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym https://inhalujemy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *