środa, 1 lutego
Shadow

Zapalenie krtani: co warto wiedzieć o tej chorobie?

Jest chorobą dość częstą i problematyczną, w przypadku której wczesne postawienie diagnozy może nam zaoszczędzić wielu problemów. Jak w porę rozpoznać zapalenie krtani? W jaki sposób można walczyć z tą chorobą?

Zapalenie krtani: na jakie objawy koniecznie musimy zwrócić uwagę?
Zapalenie krtani to uciążliwa choroba, której towarzyszy szereg charakterystycznych dolegliwości. Na jakie objawy musimy zwrócić szczególną uwagę? Ból gardła, chrypka oraz nasilające się problemy z suchym kaszlem – oto dolegliwości, które często wiążą się z zapaleniem krtani. Chorobie tej mogą towarzyszyć również takie problemy, jak ból utrudniający oddychanie czy połykanie, a w poważniejszych przypadkach – utrata głosu.

Komu szczególnie zagrażają takie problemy?
Zapalenie krtani jest chorobą, która bardzo często rozwija się jako skutek niewłaściwie leczonego lub zignorowanego przeziębienia. Często problemom z krtanią towarzyszą i inne przypadłości, jak zapalenie oskrzeli lub płuc. Wiadomo też, że na rozwój stanu zapalnego w rejonie krtani wpływać mogą pewne czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczone powietrze lub konieczność głośnego mówienia przez długi czas.

Jak rozwija się ta choroba?
Zapalenie krtani bardzo często rozwija się jako „towarzysz” przeziębienia, a za rozwój tej choroby odpowiadają zarazki trafiające do dróg oddechowych. To z ich powodu zaczynają się pojawiać takie problemy, jak obrzęk strun głosowych oraz tych tkanek, które znajdują się w ich najbliższym otoczeniu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze to przeziębienie jest przyczyną początków problemów ze stanem krtani. Zapalenie krtani może się też rozwijać jako skutek polipów lub niezłośliwych guzów, które dość często atakują rejon gardła.

Jak walczyć z tą chorobą?
Współczesna medycyna zna wiele metod, które pozwalają na prowadzenie skutecznej walki z zapaleniem krtani. Relaks, picie większej ilości płynów oraz unikanie takich używek, jak alkohol i papierosy – oto podstawowe zasady, na których w większości przypadków opiera się leczenie zapalenia krtani. Ulgę mogą też przynieść ziołowe płukanki do gardła, które pozwolą pokonać stan zapalny. Wiąż czarny oraz eukaliptus to skuteczne dary natury, które w walce ze stanami zapalnymi sprawdzają się doskonale. W poważniejszych przypadkach, gdy lekarz stwierdzi zakażenie bakteryjne, mogą być stosowane antybiotyki. W chwili, gdy za problemy z krtanią i rozwijającym się w jej rejonie stanem zapalnym odpowiedzialne są polipy, nierozerwalną częścią leczenia zapalenia krtani jest ich usunięcie – zazwyczaj za pomocą lasera.

Bezcenna profilaktyka: jak uniknąć takich problemów?
Co każdy z nas może zrobić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się takich problemów ze zdrowiem? W przypadku zapalenia krtani profilaktyka jest bardzo prosta. Unikanie dymu z papierosów oraz alkoholu, oszczędne operowanie głosem – oto podstawowe zasady, o których każdy z nas powinien pamiętać.

Zapalenie krtani może nam sprawić wiele problemów, jeśli jednak szybko rozpoznamy tę chorobę, możemy szybko podjąć kroki ograniczające jej zasięg. Dzięki temu nie tylko uchronimy się przed szeregiem uciążliwych dolegliwości, ale zmniejszymy ryzyko pojawienia się takich komplikacji, jak obrzęki nagłośni i duszności.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym https://pewnypomiar.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *