poniedziałek, 27 marca
Shadow

Studia 2020 – jakie studia wybrać?

Każdy coroczny maturzysta zadaje sobie pytanie, Jakie studia wybrać? Jak się okazuje, kierunków jest sporo, ale również rodzajów. Studia to kwalifikacje. Kwalifikacje oznaczą możliwość pracy w konkretnej branży. Dlatego tak ważne jest, by uważnie wybrać uczelnie. Również typ studiów. Warto również wiedzieć jakie możliwości dają nam konkretne studia.

Studia 2020 – jakie studia wybrać?

Studia dzielimy na:

 • studia humanistyczne
 • studia ścisłe

Zdarza się jednak, że ciężko podporządkować kierunek pod jedną z tych dwóch kategorii. Wiele wykładanych przedmiotów łączy się cechami. Przykładowo grafik komputerowy musi być tak samo zdolny informatycznie, jak i artystycznie. Architekt łączy technikę budowlaną z kreatywnością. Studia morskie natomiast mogą być związane z ratowaniem zagrożonych gatunków zwierząt. Jak i budowę łodzi i statków. Jakie studia wybrać? Jakie studia przyniosą nam satysfakcje i znajdziemy po nich wymarzoną pracę?

Studia dzielimy na typy:

 1. Studia I stopnia — jednolite (studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie)
 2. Studia II stopnia — magisterskie
 3. Studia podyplomowe

Oraz tryby nauki:

 1. Studia stacjonarne
 2. Studia niestacjonarne — studia zaoczne
 3. studia online

Przy wyborze studiów warto zachować równowagę. Głownie między tym, czym chcemy się zajmować w życiu a wymaganiami rynku. Wiele osób przy wybieraniu kierunku studiów zwraca głównie uwagę na pewność znalezienia pracy po ukończeniu nauki. Tu pewne są kierunki:

 • informatyka
 • logistyka
 • finanse

Podejmowanie decyzji o studiach na tej podstawie dla niektórych osób się sprawdza. Część osób jednak decyduje się na zmianę w trakcje nauki. Przy wyborze kierunku należy pamiętać, że to 5 lat nauki. Często bardzo intensywnej. Dlatego, jeśli tematyka nauki jest dla nas niezrozumiała i nas nie interesuje. Nauka będzie trudna. Motywacja pracy może być za mała. Dlatego przy wyborze kierunku powinno się kierować również sercem, ale również rozsądkiem. Studiowanie kierunku, po którym nie będzie nam łatwo znaleźć pracy, może warto przemyśleć. To dotyczy kierunków socjologii i psychologii. Obecnie zbyt wielu absolwentów tych kierunków jest na rynku pracy. W wielu przypadkach dodatkowe kursy i szkolenia mogą być dodatkowym rozwiązaniem. Studia podyplomowe również mogą okazać się przydatne.

Studia 2020 mogą okazać się jednak studiami online. Z uwagi na panującą pandemię korona wirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *