środa, 1 lutego
Shadow

Otyłość: co warto o niej wiedzieć?

Jest jednym z większych zagrożeń współczesnego świata oraz przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Otyłość to problem ściśle związany z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie oraz ze wszelkimi konsekwencjami takiego stanu rzeczy.

Otyłość w pigułce
Otyłość jest stanem chorobowym, którego nie można ograniczać tylko i wyłącznie do problemów związanych z wyglądem zewnętrznym. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej i zbyt wysoka masa ciała mogą przecież stać się przyczynami wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Wiadomo, że osoby otyłe są bardziej podatne na wiele chorób, w tym również tych, które przyczyniają się do przedwczesnej śmierci.

Skąd biorą się takie problemy?
Przyczyn otyłości jest wiele. Bywa, że okazuje się ona problemem wrodzonym lub związanym z innymi chorobami. Warto jednak pamiętać, że wielu pacjentów na problemy z otyłością zapracowało sobie niezdrowym stylem życia. Jakie czynniki mają największy wpływ na rozwój tego problemu? Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej oraz sięganie po niezbyt wartościową, za to bardzo kaloryczną żywność – oto główne przyczyny późniejszych problemów związanych z otyłością. Warto jednak uświadomić sobie, iż otyłość jest chorobą, która może przybierać różne formy. Jakie?

Otyłość prosta: co warto o niej wiedzieć?
Jedną z najczęściej spotykanych form otyłości jest otyłość prosta. Jest to nabyta choroba przewlekła, za rozwój której odpowiada zbyt wielka ilość pożywienia trafiającego każdego dnia do organizmu pacjenta. Nadmiar kalorii, które trafiają do organizmu, sprawia, że organizm zaczyna magazynować nadmiar energii w postaci tkanki tłuszczowej. Kiedy można mówić o problemie? W chwili, gdy ilość tkanki tłuszczowej przekroczy 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn, a 25% u kobiet. W przypadku kobiet czynnikiem, który dodatkowo sprzyja pojawieniu się takich problemów z otyłością, jest menopauza oraz związany z nią spadek ilości estrogenów. Jak uporać się z tym rodzajem otyłości? Wiadomo, że rolę bardzo ważną odgrywa tu zdrowa dieta, pełna wartościowych produktów spożywczych. Samo ograniczanie tłustych potraw nie pomoże, gdyż i nadmiar węglowodanów może się okazać sporym problemem. Należy też unikać takich sytuacji, jak przejadanie się lub sięganie po produkty spożywcze o zbyt wysokiej wartości kalorycznej. Jedzenie z umiarem, unikanie wysokoprzetworzonej żywności – oto kolejne zasady, do których warto się dostosować.

Dlaczego otyłości nie można ignorować?
Otyłość jest jednym z tych problemów, których nie można lekceważyć. Dlaczego? Bo im więcej zbędnej tkanki tłuszczowej, tym większe ryzyko rozwoju wielu groźnych dla życia chorób. Osoby otyłe częściej muszą się borykać z takimi przypadłościami, jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca oraz cukrzyca typu 2, wiadomo też, że wśród otyłych znacznie częściej rozwijają się takie choroby nowotworowe, jak rak jelita grubego czy rak piersi. Warto zatem w porę zatroszczyć się o swe zdrowie i wprowadzić kilka prostych zmian do swego menu.

Otyłość to wielki problem współczesnego świata oraz częsta przyczyna przedwczesnych zgonów. Pamiętajmy zatem, jak ważną sprawą dla każdego z nas jest zdrowa dieta, w której utrzymane zostaną właściwe proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi. Jedzmy zdrowo, dbajmy o swą formę i spędzajmy czas aktywnie! To najprostsza recepta na to, by uniknąć wielu problemów związanych z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym https://mamcisnienie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *