poniedziałek, 27 marca
Shadow

Jak czyścić uszy kota.

Higiena kota jest tak samo ważna ja psa. Uszy to jedno z takich miejsc u naszego pupila które przez zanieczyszczenia może powodować zapalenia a co za tym idzie złe samopoczucie naszego kota no i zapobiegniemy częstych wizyt u weterynarza. Dlatego tak ważna jest higiena uszu. Jak to robić?

Nie jest to nic skomplikowanego wystarczy do tego wacik nawilżony oliwką lub płynem do czyszczenia uszu. Dobrze też sprawdza się przy tej pielęgnacji parafina w płynie, parafina ma również wpływ leczniczy na uszy kota – dzięki niej giną świerzbowce. Delikatnie przecieramy małżowinę i jej zagłębia tam gdzie zbiera się brud. Nasz pupil początkowo może nie lubić tego zabiegu, czuje dyskomfort gdy wsadzamy mu pałeczkę głęboko. Jednak nie ma się czym martwić bo ten zabieg jest całkowicie bezpieczny i niebolesny, kanał uszny kota skręca pod kontem 90 stopni co uniemożliwia włożenia wacika głęboko i uszkodzenia. Jednak wszystko trzeba robić to delikatnie. Po tej higienie należy zostawić kota tak by mógł potrząsną główką ( to normalna reakcja zwierzęcia) dzięki temu oliwa, płyn wleci do głębszych partii kanału słuchowego. Co ważne nie należy czyścić uszek na zapas czy profilaktycznie, najlepiej robić to tylko wtedy gdy jest taka konieczność.

Ciekawostka:

Jeśli zauważymy, że nasz kotek drapie się po uszku bądź trąca je łapką może to świadczyć o tym że obecny jest niestety świeżbowiec, który wywołuje podrażnienia i stany zapalne. W tym wypadku potrzebna będzie wizyta u weterynarza.

cat-697113_1280

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *