środa, 1 lutego
Shadow

Choroby tarczycy

Schorzenia związane z chorobami tarczycy pojawiają się coraz częściej. Coraz więcej osób nawet już w młodym wieku mogą cierpieć na choroby endokrynologiczne. Niestety kiedy tarczyca zaczyna chorować długo nie daje o sobie znać bo nie boli. Ale skutki zaburzeń pracy tego gruczołu wpływają na cały organizm człowieka. Odmian chorób tarczycy jest kilka, zarówno niedoczynność jak i nadczynność, Hashimoto czy choroby Gravesa-Basedowa są bardzo poważne i nie wolno ich lekceważyć. 

Tarczyca to skarb który posiadamy z przodu szyi tuż pod
krtanią. Jest nieduża i waży nie więcej niż 30 gramów. Mimo swojego małego rozmiaru odgrywa ogromną rolę w naszym organizmie. To gruczoł który wydziela do naszej krwi hormony, których znaczenie można porównać do ogromnego silnika odrzutowca. Dzięki tym hormonom mamy siły do życia a organizmy rozwija się prawidłowo. Dlatego tak ważne jest by o nią dbać a jakiekolwiek objawy jej nie prawidłowego działania traktować poważnie.

Jeśli chora tarczyca nie boli, to jak rozpoznać że nie pracuje prawidłowo? Pierwsze objawy problemów z tym gruczołem to duszność, ucisk, trudność w połykaniu które nie są związane z żadnymi innymi chorobami. Ale to nie wszystko, ponieważ pojawiają się również dolegliwość takie jak bezsenność, nasilona potliwość czy nagły spadek wagi które na pierwszy rzut oka nie wskazują na to by miały coś wspólnego z gruczołem z naszej szyi. Ale jak już wspominaliśmy schorzeń związanych z tarczycą jest wiele i tym samy objawy również się od siebie różnią. Może również wystąpić kołatanie serca, częste biegunki na przemian z zaparciami oraz sucha skóra i wypadające włosy. A nagły przyrost masy ciała wcale nie jest związany z nieodpowiednią dietą a właśnie z zaburzeniami hormonów.

Najważniejsze hormony odpowiedzialne za te wszystkie dolegliwości to tyroksyna (w skrócie oznaczana symbolem T4) i trójjodotyronina (T3). Dobrze te nazwy znać i pamiętać, ponieważ to te hormony należy zbadać w pierwszej kolejności by sprawdzić prawidłowość pracy tarczycy. I to one znajdą się na skierowaniu od lekarza. Podstawowe badania na prawidłowe działanie tarczycy wykonuje się z krwi. Prócz tego można wykonać badania USG (Ultrasonografia tarczycy), Scyntygrafia (SCC), czyli radioizotopowe badanie tarczycy lub Cienkoigłowa biopsja aspiracyjna. O każdej formie badania decyduje lekarz Endokrynolog.

Co najważniejsze jeśli zaobserwujemy objawy świadczące o tym, że mogą mieć one związek z pracą tarczycy należy udać się do Lekarza Rodzinnego i go o nich poinformować. Lekarz ten zleci badania ogólne zwane TSH i jeśli wynik będzie dla niego niepokojący wyda nam skierowanie do lekarza specjalisty który wykona szereg badan diagnozujących i podejmie decyzje o wdrożeniu leczenia farmakologicznego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *